3. Sınıf Hayat Bilgisi Evimizde Hayat Ünitesi Konu Özeti

idris3. Sınıf Hayat Bilgisi, 3. Sınıf ÖdevleriLeave a Comment

 

EVİMİZDE HAYAT ÜNİTESİ KONU ÖZETİ

Büyüklerimizin Zamanı İle Benim Zamanım

Dedemle sohbet etmeyi çok seviyorum. Onun, küçükken yaşadığı maceraları dinlemek heyecan verici. Tabii o zamanlar bilgisayar, internet, cep telefonu yokmuş. Hatta televizyonlar siyah beyazmış.

Dedem ve ninem köyde doğup büyümüşler. Kışın köyde elektrikler kesilip uzun süre gelmezmiş. Dedemler geceleri evlerini gaz lambasının ışığıyla aydınlatırlarmış. Evleri sobayla ısınıyormuş. Şimdiki gibi kaloriferli evler de yokmuş. Hayat zor ama bir o kadar da güzelmiş. Dedem çocukken bütün gününü dışarıda geçirirmiş. Çobanlık yaparak ailesine yardımcı oluyormuş. Kırlarda arkadaşlarıyla bol bol oyunlar oynarlarmış. Dedem en çok saklambaç, çelik çomak, yakalamaca, körebe gibi oyunları severmiş. Ninem ise ev işlerine annesine yardımcı olurmuş. Ninemin en sevdiği oyun ise evcilikmiş. Ninem hiç okula gitmemiş. Dedemin çocukluk zamanında şofben, kombi gibi su ısıtıcı aletler yokmuş.

Dedemi annesi sobada su ısıtarak evin bir köşesinde banyo yaptırırmış. Dedem çocukken kiraz ağacından düşüp kolunu kırmış. Babası onu yakın köydeki kırık ve çıkıkları tedavi eden bir adama götürmüş. Adam dedemin kolunu sarmış. Aile büyüklerimizin çocukluğu ile kendi çocukluğumuzu karşılaştırdığımızda bir çok farklılık görürüz. Yaşadığımız yerler, kullandığımız teknolojik ürünler, oyunlarımız, oyuncaklarımız, yapmaktan hoşlandığımız işler zaman içinde değişmiştir.

 

İyi ki Komşularımız Var

Evleri yakın olan kimseler birbirlerinin komşularıdır. Ailemizden sonra en yakın çevremiz komşularımızdır. Komşuluk ilişkileri gelişmiş toplumlar huzur ve barış içinde yaşar.

Komşuluk yardımlaşma ve saygı değerleri üzerinde kurulmalıdır. Evimizde acil bir ihtiyacımız olduğunda yardım isteyeceğimiz kişiler komşularımızdır. Aynı şekilde onlar da yardıma ihtiyaç duyduğunda biz onların yardımına koşarız. İlişkilerin sağlıklı bir şekilde yürümesi için komşuların birbirlerinin haklarına saygı göstermesi gerekir.

 

Komşu Hakları

Apartmanda veya sokakta karşılaşınca selam vermek. Yardıma muhtaç olunca ona yardımda bulunmak. Hasta olunca ziyaretine gitmek. Bir başarı elde edince onu tebrik etmek. Gürültü yaparak onu rahatsız etmemek. Ortak işlerde sorumluluğumuzu yerine getirmek.

 

Evimin Yerini Krokiyle Gösteriyorum

Bir yerin kuş bakışı görüntüsünün kâğıt üzerine, kabataslak olarak, ölçüsüz bir şekilde çizilmesine kroki denir. Evimizin krokisini çizerken yakın çevrede bulunan belirgin mekanları, yolları, binaları, sokak ve caddeleri belirtiriz. Varsa okul, park, hastane, cami gibi yapıları gösteririz. Çizim yaparken kare, dikdörtgen, üçgen ve çember gibi geometrik şekilleri kullanırız. Krokimizi çizerken cetvel, gönye ve pergel gibi araç gereçleri kullanabiliriz.

 

Kullandığımız Alet ve Teknolojik Ürünler

Eski devirlerde ev işleri daha zordu. Çünkü teknolojik araçlar yoktu. Kadınlar kıyafetleri leğenlerin içinde elde yıkarlarmış. Bu şekilde kıyafetleri yıkamak hem uzun zaman alıyor hem de insanı yoruyordu.

İnsanlar işlerini daha kolay yapmak ve zamandan tasarruf etmek için çeşitli alet ve ürünler geliştirmektedir. Evimizde de bu aletlerden yararlanarak birçok işimizi daha kısa zamanda, az masrafla ve daha kolay yaparız. Örneğin bulaşık makinesi sayesinde bulaşıklarımızı daha az su tüketerek, daha temiz bir şekilde yıkayabiliriz. Üstelik yorulmadan. Evde kullanılan teknolojik alet ve ürünlerden bazıları tornavida, çekiç, pense; buzdolabı, televizyon, çamaşır makinesi, mikserdir. Evde kullandığımız teknolojik aletlerin çalıştırılmasını büyüklerimizden öğrenebiliriz. Kendi başımıza teknolojik aletlerle oynamamalıyız.

 

Evdeki Sorumluluklarımız

Bir saatteki bütün parçaların görevleri vardır. Saatin düzgün çalışması için tüm parçaların görevlerini yerine getirmesi gerekir. Aynen öyle de ailemizde de herkesin görev ve sorumlulukları vardır.

Babamız evin geçimini temin eder, tamir ve onarım gibi güç gerektiren işleri yerine getirir. Annemiz de evin yemek, temizlik ve düzen gibi birçok sorumluluğunu üstlenmiştir. Çocukların da ailede görev ve sorumlulukları vardır.

 

Çocukların Evdeki Sorumlulukları

Okula gitmek ve ödevlerini yapmak. Odasını toplamak. Oyuncaklarını toplamak. Okul çantasını hazırlamak. Sofra hazırlanırken yardım etmek. Ekmek almaya gitmek. Çöpleri atmak. Babasının ve annesinin verdiği görevleri yerine getirmek.

Aile bireyleri evde sorumlukları paylaşır. İşleri yardımlaşarak yapar. Yardımlaşma ve dayanışmanın olduğu ailelerde huzur ve mutluluk duyguları hâkimdir.

 

Evdeki Kaynakları Verimli Kullanıyoruz

Evimizde kullandığımız teknolojik ürünler elektrik ile çalışır. Yine gece evimizi elektrik sayesinde aydınlatırız. Ay sonunda kullandığımız elektrik miktarı kadar fatura öderiz. Temizlik ve yemek yaparken su kullanırız. Ay sonunda kullandığımız su miktarı kadar fatura öderiz.

Beslenmek için çeşitli yiyecek ve içecekler tüketiriz. Bu besinleri para ödeyerek alırız. Kullandığımız bütün bu kaynakları tüketirken tasarruflu olmalıyız. Tasarruf bir şeyi yeteri kadar kullanmaktır. Böylece aile bütçesine katkı yapmış oluruz.

 

Evde Tasarruf Yapmak İçin:

Gereksiz yanan lambaları kapatmalıyız. Suyu boşa harcamamalıyız      

Tabağımıza yiyebileceğimiz kadar yemek almalıyız. Kullanmadığımız zaman elektrikle çalışan aletlerin fişini çekmeliyiz. Ev ve kişisel eşyalarımızı özenli kullanmalıyız. Gereksiz yere para harcamamalıyız.

 

Planlı Olmanın Faydaları

Geçen zaman geri gelmez. Onun için zamanımızı dikkatli kullanmalıyız. Zamanımızı boşa harcamamalı ve planlı olmalıyız. Zamanını iyi kullanan insanlar daha verimli olurlar. Sabah kalktığımız andan akşam yattığımız ana kadar bir sürü şey yaparız. Kahvaltı yapmak, okula gitmek, oyun oynamak, ödev yapmak, yemek yemek. Bütün bu saydıklarımızı belli bir plan doğrultusunda yapmalıyız. Nasıl ki okulumuzda dersler belli bir plan içerisinde işleniyor bizler de yapacağımız işleri önceden planlamalı ve plana uymalıyız. Unutmayalım ki hedeflerimize ulaşmak için gereken en önemli şey planlı yaşamaktır.

 

Bütçemize Özen Gösteriyorum

Her insanın istek ve ihtiyaçları vardır. İhtiyaçlarımızı öncelikli olarak karşılamak durumundayız. İsteklerimizi erteleyebiliriz. Örneğin bir öğrenci için kalem bir ihtiyaç, dondurma bir istektir. Kalemi olmayan bir öğrencinin parasıyla dondurma alması yanlış olacaktır. Paramızı tasarruflu kullanmalıyız. Aile ve kendi bütçemizi korumalıyız. Harcama yaparken ihtiyaçlarımıza öncelik vermeliyiz. İsteklerimiz konusunda ısrar edip ailemizi zor durumda bırakmamalıyız.

 

Aile Bütçesini Korumak İçin;

  • Alış veriş yapmadan önce bir ihtiyaç listesi hazırlamalıyız,
  • Listenin baş tarafına ihtiyaçlarımızı yazmalıyız,
  • Yaptığımız alış veriş listesine uymalıyız,
  • Kaliteli ve ucuz ürünleri satın almalıyız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir