3. Sınıf Hayat Bilgisi Dersi 1. Ünite Konu Anlatımı

idris3. Sınıf Hayat Bilgisi, 3. Sınıf ÖdevleriLeave a Comment

3.SINIF HAYAT BİLGİSİ DERSİ 1. ÜNİTE KONU ANLATIMI

GÜÇLÜ VE ZAYIF YÖNLERİMİZ

İnsanların farklı yönde yetenek ve becerileri vardır. Kimi insanların spor yeteneği kimi insanların resim yapma yeteneği kimi insanların da konuşma yeteneği çok gelişmiştir. Kimi insanlar çevresindekilerle iyi iletişim kurarken kimileri de verimli ve planlı çalışmayı çok iyi yapabilir. Bunlar insanların güçlü yönleridir.

İnsanların güçlü yetenek ve becerileri olduğu gibi güçlendirmesi gereken yönleri de vardır. Kendimizi gözlemleyerek, büyüklerimizin tavsiye ve uyarılarını dikkate alarak bu yönlerimizi de keşfedebiliriz. Güçlü yönlerimizi olduğu kadar zayıf olduğumuz yönlerimizi de geliştirmek için çaba sarf etmeliyiz. Çevremizdekilerle iş birliği yaparsak kendimizi daha fazla geliştirebiliriz.

DAVRANIŞLAR HEPİMİZİ ETKİLER

Başkalarının sergilediği davranışlar bizi olumlu ve olumsuz yönde etkileyebilir. Bizim davranışlarımız da başkalarını.

Örneğin çevreyi kirleten birisi hem kendi hem de diğer insanların sağlığını tehlikeye atmış olur. Hatta bu bu olumsuz davranış bitki ve hayvanlara bile zarar verir. Aynı şekilde kantinde alışveriş yaparken sıraya girmemek kargaşaya sebep olabilir. Bu durum sonucunda birileri ezilme tehlikesi geçirip yaralanabilir.

Devamlı olumlu davranışlar sergileyen iyi niyetli kişiler çevresindeki insanlar tarafından daha çok sevilirler.

Olumlu Davranışlar

İnsanlara saygılı olmak,

Başkalarına yardımcı olmak,

Selamlaşmak,

Kurallara uymak,

Paylaşımcı olmak,

Çevreyi temiz tutmak…

Kalemini evde unutan bir arkadaşımıza yedek kalemimizi vermek olumlu bir davranıştır. Bu davranışımızla arkadaşımızın gönlünü kazanmış oluruz.

Biz de hep olumlu davranışlar sergilemeye çalışalım. Yaptığımız hatalardan ve yanlış davranışlardan dolayı ilgili kişilerden özür dileyelim.

ARKADAŞ SEÇERKEN

İyi insanlar iyi davranışlar sergileyenlerdir. İyi davranışlara sahip olan kişiler bireysel hayatlarında daha mutlu, arkadaşlık ilişkilerinde ise daha başarılıdırlar.

Birbiriyle iyi geçinen kişilere arkadaş denir. Arkadaşlık dürüstlük, yardımseverlik, çalışkanlık gibi olumlu davranışlar üzerinde kurulmalıdır. Arkadaş seçerken karşımızdaki kişide bu olumlu davranışları aramalıyız. İyi bir arkadaş olmak için biz de çevremize karşı olumlu davranışlar sergilemeliyiz.

Arkadaşlarımızın davranışları bizi olumlu ve olumsuz yönde etkilerler. Onun için iyi bir arkadaş seçmek çok önemlidir. İyi bir arkadaş edinmek aynı zamanda birçok iyi alışkanlık edinmemizi de sağlar. Arkadaşlarımızla paylaştığımız duygular ve olumlu değerler bizi daha mutlu eder.

Arkadaş Seçerken Göz Önünde Bulundurmamız Gereken Değerler

 • Doğruluk,
 • Dürüstlük,
 • Yardımseverlik,
 • Hoşgörü,
 • Uyumluluk,
 • Sırdaşlık,
 • Çalışkanlık,
 • Düzenlilik,
 • Paylaşımcılık,
 • Nezaket
 • Samimiyet

Olumlu değerler üzerine kurulan arkadaşlıklar kısa zaman sonra dostluğa dönüşür. Dostluklar bir ömür sürer

SINIFIMIN VE OKULUMUN KROKİSİNİ ÇİZİYORUM

Bir yeri tanımanın en doğru yolu ona kuşlar gibi yüksekten bakmaktır. Onun için insanlar bir yeri başkalarına tarif etmek için kroki çizerler.

Kroki Nedir?

Bir yerin kuş bakışı görüntüsünün kâğıt üzerine ölçüsüz olarak çizilmesine kroki denir.

Kroki Nasıl Çizilir?

Kroki çizilirken mesafeler ölçülmez. Tahmini olarak çizilir. Krokide yollar, binalar ve bahçeler kare, dikdörtgen ve üçgen gibi şekillerle gösterilir. Krokide cadde adları, herkesçe bilinen binalar belirtilir.

Kroki, bizlere günlük hayatımızda kolaylıklar sağlar. Okulumuzda sınıfımızın yerini ya da sınıfta sıramızın yerini tarif ederken krokiden yararlanabiliriz. Bunun yanında sinema ve tiyatro salonundaki görevliler de salonun krokisinden faydalanırlar. Krokiye bakarak bilet numaralarına göre izleyicilerden kimin nereye oturacağını da kolaylıkla bulurlar.

OKULUN BİZE VE TOPLUMA KATKILARI NELERDİR?

Günümüzün büyük bir bölümü okulda geçiyor. Öğretmenlerimiz ve arkadaşlarımızla büyük bir aile gibiyiz. Okul bizim ikinci yuvamızdır. Bu yüzden okulumuzu çok severiz.

Okulda yeni bilgiler ediniriz. Arkadaşlıklar, dostluklar kurar, güzel duygular yaşarız. Öğretmenlerimiz ve arkadaşlarımız sayesinde güzel davranışlar ve alışkanlıklara sahip oluruz. Okul bizi hayata hazırlar.

Okul hazırladığı birçok gösteri ve etkinliklerle toplumu da eğitir. İnsanlara örnek olur.

Okulda kurulan sosyal kulüpler öğrencileri sosyal, sanatsal ve kültürel yönden geliştirir. Kulüpler aracılığıyla öğrenciler okul işleyişine aktif olarak katılır, birbiriyle işbirliği yapar, yardımlaşmayı ve dayanışmayı öğrenirler.

Okullarda aileler için düzenlenen bilgilendirici seminerler, okuma ve yazma kursları, yardım amaçlı yapılan kermesler vb. etkinlikler vardır. Ayrıca okuldaki sosyal kulüpler yaptıkları kampanyalarla topluma örnek ve önder olurlar.

Okulun Çevreye Katkısı

Van Adilcevaz’daki Süphan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, “Van Gölü kirlenmesin, sahillerimiz temiz kalsın” sloganıyla Van Gölü sahilinde temizlik kampanyası başlattı.

SOSYAL YARDIMLAŞMALARA KATILIYORUM

Okul sadece yeni bilgiler öğrendiğimiz bir yer değildir. Okul aynı zamanda çeşitli kampanyalar düzenleyerek toplumdaki sosyal yardımlaşma ve dayanışma çalışmalarına katkı yapar. Bu çalışmalar yardıma ihtiyacı olanlara yardımda bulunmak, bir köy okuluna kütüphane kurmak, aç kalan hayvanları doyurmak gibi çok çeşitlidir.

Biz de okulumuzda ve çevremizde yapılan bu tür etkinliklere katılma konusunda istekli olmalıyız. İnsanlar çevresinde olup bitenlerle ilgili duyarlı olmalıdır. Unutmayalım ki yarın biz de yardıma muhtaç olabiliriz.

OKULDA İSTEKLERİMİZİ BELİRTİRKEN

Demokratik toplumlarda insanlar eşit haklara sahiptir. Bireyler bu hakları başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde kullanmalıdır.

Okul da demokratik ortamlara örnektir. Onun için okullarda da demokratik uygulamalar geçerlidir.

Okulda bir isteğimizi veya gördüğümüz bir sorunu nezaket kuralları çerçevesinde öğretmen ve idarecilerimizle paylaşabiliriz. Bu konuda bir dilekçeyle de okul idaresine başvurabiliriz. Dilekçe tek kişilik olduğu gibi toplu da olabilir.

Dilek Kutusu Nedir?

Okullarda ve çeşitli kurumlarda isteklerimizi, şikayet ve önerilerimizi yazıp atacağımız kutulara dilek kutuları denir. İsteklerimizi yazıp bu kutuya atıp yetkililere iletebiliriz. Okulumuzda böyle bir kutu yoksa idarecilerimizden isteyebiliriz.

Okulda Demokrasi Örnekleri

Sınıf başkanı seçimi, kulüp çalışmaları, öğrenci meclisi seçimi, öğretmenin derste her öğrenciye konuşma hakkı vermesi de birer demokratik uygulamadır. Biz de bu süreçlere katılıp kendimizi ifade etmeliyiz.

OKUL KAYNAKLARINI TASARRUFLU KULLANIYORUM

Doğadaki kaynaklar sınırsız değildir. Bu kaynaklar sınırsız bir şekilde tüketildiğinde bitebilirler. Bu yüzden tüm hayatımızda olduğu gibi okulda da kaynakları bilinçli kullanmalıyız.

Okulda Kullanılan Kaynaklar Nelerdir?

Okulumuzda elektrik, su, sabun, tuvalet kağıdı, odun, kömür, doğal gaz, tebeşir, silgi gibi kaynakları kullanırız. Bütün bu kaynakları bilinçli tüketmeliyiz.

Ayrıca okulumuz tüm bu kaynakların kullanım miktarları kadar faturalar öder. Kaynaklar gereğinden fazla kullanılırsa para boşa harcanmış olur. Bu da ülkemizin ekonomisine zarar verir.

Okulda kullanılan kaynakların verimli kullanımı ile ilgili aklımıza gelen fikirleri dilek kutusuna atarak okul idaresi ile paylaşabiliriz.

Okul Kaynaklarını Bilinçli Kullanmak İçin;

 • Gereksiz yere yanan lambaları kapatmalıyız.
 • Boşa akan muslukları kapatmalıyız. Bozularak su damlatan muslukları öğretmenimize veya bir okul çalışanına haber vermeliyiz.
 • Soğuk havalarda kapı ve pencereleri gereksiz yere açmamalıyız.
 • Okulumuzu temiz tutarak temizlik malzemelerinin fazla kullanılmasını önlemeliyiz.

Okul kaynaklarını boşa harcamayalım.

Bizler bu kuralları biliyoruz. Ancak bu kuralları davranış hâline getirmeliyiz. Kaynaklarımızın tükenebileceğini düşünmeliyiz. Bu yüzden kaynakları verimli ve bilinçli kullanmalıyız. Okuldaki kaynakların tasarruflu kullanımı konusunda panolara bilgilendirici yazılar ve afişler asabiliriz. Lavabo ve elektrik düğmelerinin üzerine, kaynakların tutumlu kullanılmasını sağlayacak dikkat çekici notlar yapıştırabiliriz.

MESLEKLER VE ÖZELLİKLERİ

Tüm ihtiyaçlarımızı kendimiz sağlayamayız. Öyle olsaydı herkesin evinde bir öğretmen, bir terzi, bir aşçı, bir doktor, bir polis vb. olmalıydı.

İnsanların ihtiyaçları meslekleri ortaya çıkarmıştır. Her mesleğin kendine ait özellikleri vardır. Bütün meslekler önemlidir. Çünkü hepsi farklı bir ihtiyacı karşılamaktadır.

Örneğin çiftçi olmazsa doktor ekmek bulamaz. Doktor olmazsa çiftçiyi kimse iyileştiremez. Dolayısıyla bütün meslekler toplum yararına çalışır ve hepsi birbirine muhtaçtır.

Her meslek önemlidir.

İlgi duyduğumuz meslekler hakkında araştırma yaparak bize uygun mesleği seçebiliriz. İnsan yaşamında meslek seçimi çok önemlidir.

Meslekleri Tanıyalım

Her meslek için bazı özel beceriler gereklidir. Örneğin marangoz, terzi ve berberlerin el becerileri iyi olmalıdır. Yeteneklerimize göre sevdiğimiz bir mesleği seçersek daha mutlu ve başarılı oluruz.

Yeteneklerimize uygun meslek seçersek daha başarılı oluruz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir