Ramazan Ayı İçin Çocuklara Uygulamalı Etkinlikler

idris1. SINIF, 2. SINIF, 3. SINIF, 4. SINIF, Eğitim Yazıları, ORTAOKUL, YAZILARLeave a Comment

Ebeveynlere Uygulama Rehberi

Biz, iki arkadaş, dini ve ahlaki değerlerin kazandırılmasında oldukça büyük bir öneme sahip olan Ramazan ayının, geçirdiğimiz şu zorlu süreçte çocukların dünyasında yeterince yaşanamayacağından endişe ederek minik dostlarımız için her güne bir görev bulunan bir Çocuk İmsakiye’si hazırladık. Bu İmsakiyenin 4-8 yaş arası çocukların gelişimsel olgunluğu göz önüne alınarak hazırlandığını da belirtmek isteriz.

Bu İmsakiye hiçbir maddi kaygı gütmeden hazırlanmış olup tasarımı tamamen bize aittir ve herhangi bir maddi karşılık için çoğaltılıp satılmasına rızamız yoktur. Ebeveynler olarak sizden tek beklentimiz görevleri uygulamak noktasında titiz ve işbirlikçi olmanız. İstiyoruz ki, çocuklar Ramazan ayını herkesin sıcaktan, açlıktan, susuzluktan şikayet ettiği, sinirlerin gerildiği, orucunu açanın kendini güç bela koltuğa attığı günler olarak değil; bolca eğlendikleri, güldükleri, öğrendikleri, büyükleriyle kaliteli zaman geçirdikleri günler olarak hatırlasın. Öyle sevsinler ki hep Ramazan ayı gelsin istesinler, heyecanlansınlar.

Bir de naçizane dualarınızda bizi de anmanızı istersek haddimizi aşmış olmayız inşallah.

Uygulama kısmındaki en önemli nokta çocuğu önceden bilgilendirmek olacaktır. Arife günü yapacağınız güzel bir sohbet, belki hazırlayacağınız birkaç süsleme ile çocuğunuzun şevkini artırabilirsiniz.

Bizim önerimiz, yetişkinler olarak görevleri önceden takip edip hazırlık yapmanız yönünde. Endişelenmeyin, yoğun bir hazırlıktan söz etmiyoruz. Örneğin; teravih çantası hazırlayacağınız gün gelmeden çocuğunuza boyuna uygun bir seccade, ona ait olacak bir tesbih veya adının yazılı olduğu bir çanta alabilirsiniz. Hadis öğreneceği gün gelmeden yaşına uygun 10 hadis belirleyip içlerinden 2 tanesini seçebileceğini söyleyebilir, Yüce Allah’ın isimlerini öğreneceği günler için (Toplamda 4 gün) 12 Esma-ül Hüsna belirleyebilirsiniz.

Ramazan ayına ait kavramları kazandırmak için yazılı materyallerden de yararlanmanızı öneririz. Bunun için birkaç kitap önerimiz olacak. İçlerinden çocuğunuzun yaş grubuna uygun olanları seçerek okuyabilirsiniz.

Kitap Önerileri:

  • Kalbimin Süsü Oruç – Merve GÜLCEMAL (5-7 yaş)

  • Kayıp Oruç Balığı – Zeynep Sevde Paksu (4+ yaş)

  • Ramazan ve Çocuk – Esra Korkmaz (4+ yaş)

  • Küçük Sahabiler Serisi – Özkan Öze (Bu kitaplardan 11. Gün görevi için yararlanabilirsiniz.)

Bu yıl bizler de çocuklarımızla beraber niyet edip tadı damağımızda kalacak bir Ramazan ayı geçirmeye gayret edelim. Ramazan mübarek, inşallah bizler de öyle oluruz.  

Dua ile…

Rahime ve Semanur

 

  PDF DÖKÜMANLAR

            ⇓

RAMAZAN İMSAKİYESİ

ORUÇ TAKİP 1

ORUÇ TAKİP 2

RAMAZAN GÜNLÜĞÜ RENKLİ

RAMAZAN TAKİP

RAMAZANA APARTMANI

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.